Poštovní známka Svatomartinská tradice (2018)

29 Kč
Skladem (> 5 ks)
Můžeme doručit do:
25.9.2020

Detailní informace

Detailní popis produktu

Symboly spojené s touto tradicí – husa a víno.

Svatý Martin přijíždí (občas) na bílém koni a vždy přináší svěží Veltlíny, Müllery, Portugaly a Svatovavřinecká vína, o huse nemluvě. Označení Svatomartinské víno se ve spojitosti s vítáním nového ročníku začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II.

Český Vinařský fond uvedl značku Svatomartinské víno na trh poprvé v roce 2005. Podařilo se tak obnovit tradici, která dokáže úspěšně soupeřit s francouzským obřadem Beaujolais Nouveau. Francouzské vítání mladého červeného vína hovoří o 3. listopadovém čtvrtku. To naše Svatomartinská vína (mohou být suchá bílá, růžová i červená) se otevírají na Martina, 11. 11. v 11:00.

Svatomartinská husa je další z tradic, která patří ke svatému Martinu. Jedna z legend říká, že svatý Martin při své skromnosti nechtěl přijmout hodnost biskupa v Tours a schoval se před vyslanci, kteří mu zprávu o zvolení nesli, do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze legendy zase praví, že husy Martina při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: